Murat Şaylan

Danışman & Eğitmen

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi mezunu olan Murat Şaylan Türkiye’nin seçkin reklam ajanslarında (TerraNova, İvme, Klan-Euro-RSCG, Cenajans, Sportsnet) reklam yazarlığı, stratejik planlamacı ve yaratıcı yönetmen gibi görevlerde bulunmuştur. Bu sırada iş dünyasının lider markaları için reklam kampanyaları, halkla ilişkiler çalışmaları, direkt pazarlama projeleri, etkinlikler ve sponsorluk uygulamaları yürütmüş; katkıda bulunduğu reklam çalışmaları ile ulusal ve uluslararası ödüller kazanmıştır.

Reklamcılık sektöründe geçirdiği yıllar içinde pazarlama, iş geliştirme, proje yönetimi, yeniden yapılanma, büyüme ve yeni yatırımlar gibi alanlarda araştırma ve çalışmalar yürütmüş; bu konuları kapsayan eğitimler vermeye ve yazılar yayınlamaya başlamıştır. Bunun sonucunda 2004 yılından itibaren danışman ve eğitmen olarak çalışmalarına devam etmektedir. Şimdiye kadar aralarında Garanti Bankası, Casper, Altınyıldız, Aytaç, Başaran Grup, Mudurnu, Volvo, INTEL, Baydemirler Grubu (Brilliant), İnci Akü, Telsim gibi lider firmaların da bulunduğu çok sayıda firmaya marka, satış, pazarlama, perakendecilik, performans, iletişim yönetimi konularında eğitim ve danışmanlıklar vermiş; satış, karlılık ve marka değerlerinin artırmasına katkıda bulunmuştur.

Murat Şaylan, firmalar için büyüme, marka, pazarlama ve kurumsal iletişim stratejisi hazırlama ve rekabet araştırması yapmanın yanısıra kent markalaşması üzerine de çalışmalar yürütmüş olup, Adana Valiliği’ne bu konuda danışmanlık vermiştir.

İş hayatına ve markalaşmaya dair çeşitli yayınlarda çıkan yazılarını http://muratsaylan.blogspot.com sitesinde toplayan Murat Şaylan, hizmet verdiği firmalarda uyguladığı pazarlama yöntemleri ve edindiği tecrübeleri içeren bir kitap üzerinde çalışmaktadır.